اکثر انسان ها فقط برای امرزش گناهان از ذکر استغفار استفاده می کنند. بیشر افراد با دیگر خواص شفگت انگیز ذکر استغفار اشنا نیستند. در این مطلب به برسی خواص ذکر اسغفار، ذکر استغفار در گفتار پیامبران و امامان و نقل یک داستان کوتاه از آیت‌ الله بهجت(ره) پرداخته ایم.

آثار و فوائد ذکر استغفار

بسیاری از فراد از خواص شگفت انگیز ذکر اسغفار اگاه نیستند و فکر میکنند کاربرد این ذکر در هنگام توبه و امرزش گناهان است. اما بد نیست بدانید که این ذکر اثار و فوائد شگفت انگیزی در زندگی دارد که در ادامه به برسی برخی از این اثار و فوائد پرداخته ایم.

افزایش رزق و روزی

 اگر شما هم مطلب "چگونه از شر مشکلات خلاص شویم" را خوانده باشید حتما به این پی برده اید که همه افراد در طول زندگی خود مشکلاتی دارند و حتما میدانید که امروزه مشکل اکثر افراد فقر و بیکاری است.

یکی از خواص ذکر اسغفار هم افزایش رزق و روزی و از بین بردن فقر است. گفتن ذکر اسغفار باعث بیشتر شدن روزی، برکت یافتن مال و ثروت و بهره مندی از نعمت های خداوند می شود.

در کتاب بحار الانوار به نقل از امام صادق(ع) آورده شده است:

«هنگامی که رسیدنِ روزی ات را همراهِ سختی و کندی دیدی، زیاد استغفار کن، چرا که خداوند عزّوجلّ در کتابش (استناد به ایات 10 تا 12 سوره نوح) می فرماید:از پروردگارتان، طلبِ مغفرت نمایید که او بسیار آمرزنده است تا از آسمان پیوسته بر شما بباراند و با اموال و فرزندان فراوان یاری تان رساند (یعنی در دنیا) و باغ های خرّم و نهرهای جاری عطایتان فرماید (یعنی در آخرت)»

بحار الانوار، ج78، ص201، روایت29

بچه دار شدن و افزایش اولاد

داشتن فرزند ارزوی افراد بسیاری است، و بسیاری از افراد هم در این امر دچار مشکل هستند و همیشه ارزوی داشتن یک فرزند خوب را دارند. یکی دیگر از خواص ذکر استغفار افزایش اولاد است. 

محدبن یوسف به نقل از پدرش می گوید:

خدمت امام باقر (ع) بودم که مردی خدمت حضرت امد و گفت: «جانم به فدایت، من ثروت زیادی دارم اما فرزندی برایم متولد نمیشود(بچه دار نمیشوم)؛ ایا راه چاره ای هست؟ حضرت باقر (ع) فرمود: آری، یک سال در ساعت آخر شب ، شبی صد بار از پروردگار خویش آمرزش طلبیده ، استغفار کن . و چنانچه ساعت آخر شب را از دست دادی قضای آن را در روز به جا آور، البتّه که خداوند می فرماید:« از پروردگار خویش آمرزش طلبید که او بسیار آمرزنده است. (اگر چنین کنید) او (باران) آسمان را پی درپی بر شما فرو فرستاده و شما را با اموال و فرزندان بسیار کمک می کند.»»

نزول باران و رحمت الهی

حتما شما هم شنیده اید که برخی از مناطق گرفتار خشکسالی هستند و افراد ساکن در ان منطقه به دنبال راهی برای خلاص شدن از ای خشکسالی هستند.

یکی از دلایل خشکسالی گناهان و معصیت های افراد همان منطقه ای است که گرفتار خشکسالی شده است. 

خداوند هم در ایات بسیاری از قران کریم به این نکته اشاره کرده است:

اِستَغفروا ربَّکم اِنَّه کانَ غَفّاراً یرسِلِ السَّماءَ علیکُم مِدراراً ویمدِدکُم بِاَموال وبنین وَیجعَل لَکُم جَنّاتٍ ویجعَل لکم اَنهاراً؛ از پروردگار خود آمرزش بخواهید که او بسیار آمرزنده است؛ تا باران های مفید و پر برکت را از آسمان بر شما پیوسته دارد و شما را با مال بسیار و فرزندان متعدّد یاری رساند و باغ های خرّم و نهرهای جاری به شما عطا فرماید. (نوح، 10- 12)

همان طور که دیدید یکی از راه های نجات یافتن و خلاص شدن از دست خشکسالی اسغفار انسان های ان منطقه است.

نجات یافتن از بلاء های دنیوی

گناهان افراد یک جامعه باعث نازل شدن بلاهای سخت و خانمان سوز به ان جامعه میشود، همان طور که در قران به نزول بلاء هایی سخت به خاطر نافرمانی و گناهان مردم در گذشته، اشاره شده است.


وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَأَنْتَ فِیهِمْ وَمَا کَانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ (سوره انفال، آیه33)

ولی تا تو (پیامبر اسلام(صلی الله و علیه وآله)) در میان مردم هستی خداوند بر آن نیست که آنان را عذاب کند، و تا آنان استغفار می کنند خداوند آنان را عذاب نمی کند.

دفع عذاب از دیگران

به واسطه گفتن ذکر اسغفار عذاب الهی به واسطه وجود استغفار گویان از سایر افراد هم دفع می شود. امام صادق(ع) از پیامبر حدیثی نقل می کنند:

إِنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ إِذا رَأی أَهْلَ قَرْیَة قَدْ أَسْرَفُوا فِی المَعاصی وَفیها ثَلاثُ نَفَر مِنَ الْمُؤْمِنینَ ناداهُمْ جَلَّ جَلالُهُ وَ تَقَدَّسَتْ أَسْمائُهُ :یا اَهْلَ مَعْصِیَتی، لَوْلا ما فیکُمْ مِنَ الْمُؤْمِنینَ المُتحابّینَ بِجَلالی، الْعامِرینَ بِصَلاتِهِمْ أَرْضی وَ مَساجِدی، اَلْمُسْتَغْفِرینَ بِالأَسْحارِ خَوْفاً مِنّی، لاََنْزَلْتُ بِکُمْ عَذابی ثُمَّ لا أُبالی. 

زمانی که خداوند اهل شهر و دیاری را ببیند که در گناهان زیاده روی کرده اند ولی سه نفر از مؤمنان در میان آنان هستند، خداوند ـ که جلالتش بزرگ و نامهایش مقدّس است ـ اهل آن منطقه را چنین ندا می کند:

ای اهل نافرمانی من، اگر در میان شما برادران مؤمنتان نبودند که به یکدیگر در راه جلال من اظهار محبّت کنند، با نمازشان زمین و مساجد مرا آباد سازند و در سحرگاهان از ترس من استغفار گفته و طلب آمرزش کنند; هر آینه عذابم را بر شما نازل می کردم و مرا باکی نبود.

برطرف کردن غم وغصه

استغفار باعث به وجود امدن برکات زیادی در زندگی هایمان می شود. استغفار یکی از مهم ترین عوامل نجات از مشکلات و سختی هاست.

پیامبر (ص) برای رهایی و برطرف کردن غم و غصه های زندگی سفارش کرده اند:

مَنْ أَکْثَرَ الإِسْتِغْفارِ جَعَلَ اللهُ لَهُ مِنْ کُلَّ هَمّ فَرَجاً وَ مِنْ کُلِّ ضیق مَخْرجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لایَحْتَسِبُ.

هر کس زیاد استغفار کند خداوند، نسبت به هر غصّه و اندوهی گشایشی برایش قرار دهد و از هر تنگنایی راه خروجی پیش پایش گذارد، و از جایی که گمان ندارد او را روزی دهد.

جذب رحمت الهی

... لَوْلا تَسْتَغْفِرُونَ اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ (سوره نمل، آیه 46)

چرا از پیشگاه خدا تقاضای آمرزش گناهان خویش نمی کنید تا مشمول رحمت او واقع شوید؟

اسغفار به نوعی عذر خواهی از خداوند در برابر کارهای بد و گناهانمان محسوب می شود. مطمئا اگر این استغفار های ما از روی نیاز و از ته دل باشند باعث دگرگونی زندگی هایمان می شود. 

دیگر اثار و خواص ذکر اسغفار

همان طور که گفته شد ذکر اسغفار خواص و فوائد زیادی دارد که در ادامه به صورت مختصر برخی از این خواص را اورده ایم:

 • پذیرفته شدن توبه و امرزش بندگان
 • خنثی شدن وسوسه های شیطان
 • صیقل دادن روح
 • و موارد بسیار دیگری که به دلیل زیاد شدن حجم مقاله از بیان انها معذوریم.
ذکر استغفار در گفتار پیامبران و امامان

امام علی(علیه السلام) پس از رحلت پیامبر(صلی الله و علیه وآله) فرمودند:«یکی از دو امان از میان ما رفت، امن دیگر که استغفار است را حفظ کنید.»

نهج البلاغه،حکمت 88


رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

خَیرُ الدعاءِ الاستِغفارُ.

بهترین دعا، آمرزش خواهى است.

الکافی: 2 / 504 / 1 منتخب میزان الحکمة: 426


رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

خَیرُ العِبادَةِ الاستِغفارُ.

بهترین عبادت، استغفار کردن است.

نور الثقلین: 5 / 38 / 44 منتخب میزان الحکمة: 428


امیر المؤمنین علیٌّ علیه‏السلام:

مَن اُعْطِیَ التَّوبَةَ لَم یُحرَمِ القَبولَ، ومَن اُعْطِیَ الاسْتِغْفارَ لَم یُحرَمِ المَغفِرَةَ.

به هر کس (توفیق) توبه داده شود، از قبول آن محروم نمى‏شود و به هر کس (توفیق) استغفار عطا گردد، از آمرزش محروم نمى‏ماند.

بحار الأنوار: 69 / 410 / 124 منتخب میزان الحکمة: 92


النَّدَمُ على الخَطیئةِ اسْتِغْفارٌ.

پشیمانى از گناه، آمرزش خواهى است.

مستدرک الوسائل: 12 / 118 / 13674 منتخب میزان الحکمة: 94


عنه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

أکثِرُوا مِن الاستِغفارِ؛ فإنّ اللّه‏َ عز و جل لم یُعَلِّمْکُمُ الاستِغفارَ إلاّ وهُو یُریدُ أن یَغفِرَ لَکُم.

زیاد استغفار کنید؛ زیرا خداوند عز و جل استغفار را به شما یاد نداد، مگر براى این که مى‏خواهد شما را بیامرزد.

تنبیه الخواطر: 1 / 5 منتخب میزان الحکمة: 428

داستان کوتاه در مورد خواص اسغفار به نقل از ایت الله بهجت(ره)

از آیت‌الله بهجت(ره) درخواست کردم: «یک ذکر خیلی بزرگ یادم بدهید.»

گفتند: ذکری یادتان بدهم که از جواهرهای همۀ کوه‌های دنیا  و مروارید همه دریاها قیمتی‌تر باشد؟

گفتم: بله! و منتظر یک ذکر عریض و طویل خاص بودم؛ 

که گفتند: استغفار... استغفار... استغفار! اگر بدانید در این استغفار چه گنج‌هایی نهفته است؛ روح را صیقل می‌دهد، راه‌ها باز می‌شود و حاجت‌ها برآورده می‌شوند...

البته شروطی دارد:

 1.زیاد استغفار کنید.

2.با اعتقاد کامل استغفار کنید.

- به شیوه باران، ص۵٩

ذکر استغفار

سخن پایانی

برخی از افراد فکر می کنند که ذکر استغفار فقط برای امرزش گناهان و پذیرفته شدن توبه مورد استفاده قرار می گیرد. اما همان طور که گفتیم ذکر استغفار کاربرد های فراوانی در همه بخش های زندگی ما انسان ها دارد که متاسفانه ما انسان ها از کاربرد ها و خواص این ذکر شگفت انگیز غافل شده ایم.


منابع

 1. آثار استغفار در قرآن؛ سایت کیهان، 19 خرداد 95
 2. گنجینه های روزی در قرآن:استغفار، مجله بشارت، شماره 16
 3. تبیان
 4. نمناک

  با توجه به بند سوم این صفحه کپی برداری از این مطلب حتی با ذکر منبع مورد قبول مجموعه نیست و در صورت مشاهده از طریق قانون برخورد خواهد شد.
  با تشکر که شرایط ما را درک می کنید.